You are currently viewing Covid-19, kool ning õhupuhastaja

Covid-19, kool ning õhupuhastaja

  • Post category:BLOGI

Koolide turvaliseks muutmine: mida peate teadma viiruse edastamise ja HEPA õhupuhastite kohta.

Kas kooli tagasi minna on ohutu? Nii Lapsevanemad kui ka õpetajad on üsna murelikud, kuna koolide administratsioon ja valitsus ning Terviseamet otsustavad, kuidas kasvava COVID-19 pandeemia ajal klassides turvaliselt jätkata. Üks on kindel: koroonaviiruse kandumine toimub peamiselt läbi sissehingatava õhu.

Antud postitus keskendub sellele, kuidas HEPA õhupuhastajaga puhatsmiselpuhastamisel võib olla oluline roll COVID-19 ohu vähendamisel klassiruumides.

Täpsemalt:

  • Kuidas toimub viiruse levik siseruumides
  • Miks on õhuvool nakkuste tõenäosuse vähendamisel võtmetähtsusega?
  • Kuidas HEPA filtreerimine suudab viirusi eemaldada erinevates ruumides, näiteks klassiruumides

Arstide ja teadlaste arvates saab koolid teatud tingimustel ohutult avada. Meie arvates on üks asi, mida ei tohiks tähelepanuta jätta: kuidas piisav õhuvool ja tõhus HEPA filtreerimine saavad koos töötada riski vähendamiseks, hoides õhus levivate viiruste kontsentratsiooni minimaalsena.

OHT: COVID-19 viiruse kandumine siseruumiõhus

Teadlased on kindlaks teinud: koroonaviirus levib aerosoolitilkade kaudu peamiselt siseruumides. Rahvarohked ruumid, ühiskasutatavad siseruumid kujutavad endast ühte suurimat riski.

“COVID-19 pandeemia eest vastutav koroonaviirus SARS-CoV-2 võib liikuda inimeselt inimesele pisikeste tilkadena, mida nimetatakse aerosoolideks ning mis kogunevad aja jooksul,” väitis teadusajakiri Nature.

Uuringud on tõestanud, et viirused vabanevad väljahingamisel, rääkimisel ja köhimisel piisavalt väikestes mikrotilkades, et püsida õhus suspensioonina ja kujutada ohtu kaugemal kui 1-2 m. Piisad võivad levida õhus kümnete meetrite kaugusele”

INFEKTSIOON: Kuidas inimesed nakatuvad

Dartmouthi immunoloogia ja nakkushaiguste professori dr Erin Bromage sõnul on COVID siseruumides levimise kuldreegel järgmine:

Edukas infitseerimine = kokkupuude viiruse X ajaga

Teisisõnu, otsustav tegur on kontsentreeritud kokkupuute ulatus aja jooksul.

Bromage kirjutas, et siseruumid moodustavad 90% kõigist nakatumistest. Kõik suletud keskkonnad, kus on halb õhuringlus ja suur inimeste tihedus, tekitavad probleeme.

“Sotsiaalse distantseerumise juhised ei kehti siseruumides, kus veedate palju aega ja on halb õhuringlus või vahetus“

Lahendus: kuidas HEPA viirust eemaldab ja kuidas õhuvool vähendab riski

Tõeline HEPA filtreerimine (H13 filter) on tänapäeval kõige tõhusam õhupuhastustehnoloogia. Seda kasutavad haiglad, kõrgtehnoloogilistes puhtates ruumides ja teaduslikes laborites tõestatud meetodina õhus levivate lisandite eemaldamiseks.

Coway, Winix ja Airbi kasutatud True HEPA filtrid võivad eemaldada kuni 99% osakestest. Kuid tõhusaks toimimiseks on vaja puhastit, millel on piisavalt võimsust kogu ruumi puhastamiseks. See toimib järgmiselt:

  • Ülipeened viiruseosakesed (.08 – .120 mikronit) kanduvad väikeste ja suurte aerosoolitilkade (5-500 mikronit) abil, mis on hajutatud köha, aevastamise, rääkimise ja naermise teel.
  • Väikesed tilgad võivad enne aurustumist kiiresti levida mitmeid meetreid, jättes viiruseosakesed hõljuma
  • Ruumi piisava õhuvooluhulgaga HEPA puhastaja tõmbab sisse viiruseosakesi.
  • Lõksus olevad viirused surevad (või kaotavad nakkuvuse) HEPA filtris tundide / päevade jooksul.

Ruumi edukaks puhastamiseks on vaja puhastit, mis liigutab palju õhku – tsirkuleeriv õhk kogu ruumis koos HVAC süsteemiga ja ilma.

Koronaviiruse kontekstis teame, et osakesed võivad üheaegselt hõljuda ja settida pindadele. HVAC ventilatsioon aitab osakeste kontsentratsiooni hajutada (kuna nakatunud õhku ei puhuta otse inimeselt inimesele).

Kuid õhupuhastajad mängivad kriitilist rolli, tõmmates viirustetst saastunud õhku, püüdes viiruseosakesi HEPA filtrisse (kus nad kaotavad mõne tunni jooksul nakkuvuse) ja paisates puhta õhu tagasi ruumi, hajutades viiruseosakeste kontsentratsiooni veelgi.

Ruuma vajab maksimaalse ohutuse tagamiseks ideaalselt kaks kuni neli õhuvahetust tunnis. Sel põhjusel peab puhasti olema mitte ainult piisava võimsusega, vaid suutma ka vaikselt töötada. Coway ja Airbi õhupuhastajad suudavad selle tagada.

EPA väidab, et “õhu puhastamine ja filtreerimine võib aidata vähendada õhusaasteaineid, sealhulgas viirusi sisaldavaid osakesi”

 

Kasutage klassiruumides True HEPA (H13) õhupuhasteid – parendage üldventilatsiooni. Valige tõhus puhastusseade, mis suudab saastatud õhku sisse tõmmata ja puhta õhu väljutada kogu ruumi ulatuses.